„Pod niemieckimi łóżkami…” – J. Polanska

Jak w Niemczech traktowane są pomoce domowe? Jakie tajemnice kryją domy wymagające sprzątania i ich właściciele? Justyna Polanska dzieli się z czytelnikami mnóstwem ciekawostek i anegdotek ze swojej wieloletniej już pracy u naszego zachodniego sąsiada, przedstawia swoją pracę „od kuchni”.

Zapiski polskiej sprzątaczki zostały wydane w 2011 r., pierwotnie w Niemczech, gdzie podobno stały się bestsellerem. Rok później można było tę książkę przeczytać w języku polskim i zapewne jakoś wtedy o niej usłyszałam, jednak dopiero teraz nadarzyła się okazja, abym zapoznała się z jej treścią. Podobnie jak z poprzednią książką, tutaj również uznałam, że wersja elektroniczna będzie najbardziej odpowiednia.

pod-niemieckimi-lozkami zrodlo-empikKsiążka jest podzielona na dużo krótkich rozdziałów, dzięki czemu powtarzając sobie raz za razem „jeszcze jeden, ostatni”, szybko dobrnęłam do końca opowieści. Co istotne, autorka nie wpycha nam treści w stylu jak długo i czym szorowała czyjąś wannę, ale skupia się na przestawieniu sylwetek osób, które poznała podczas swojej pracy oraz ich nastawieniu do życia i innych ludzi. A pracodawcy byli naprawdę różni. Zestawienie krótkich historyjek jest bardzo różnorodne i dynamiczne, dzięki czemu J.Polanska nie zanudza nas, a czytanie idzie jak z płatka.

Co prawda, nieco zdziwiłam się, czytając skondensowany opis „typowego polskiego wesela”, ale później uprzytomniłam sobie, że książka była przewidywana na rynek niemiecki, stąd tego typu dygresja.

Nie żałuję dwóch wieczorów spędzonych w towarzystwie niemieckiej pomocy domowej polskiego pochodzenia – dowiedziałam się ciekawych rzeczy, parę kwestii mnie zaskoczyło. Niemcy jak i każdy inny naród, ma wiele zalet i wad. Autorka bardzo ładnie uwypukliła pewne cechy.

Na pewno warto o tym wszystkim przeczytać.

Ale czy warto mieć tę książkę na półce? Oceńcie sami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.