Nie masz pasji?

Nie masz pasji? Nie idę z tobą do łóżka!

Żarty żartami, ale tak zupełnie serio – zastanawiam się, jak można żyć bez pasji. Jakiejkolwiek. Łączenia kabli, czytania książek, strugania jelonków, robienia szalików na drutach, pstrykania zdjęć samolotom, chodzenia po górach czy chociażby robienia z siebie idioty na scenie…

Dla wielu, hobby to takie nic nie robienie. Bo po co marnować czas na coś, co nie daje pieniędzy czy wymiernych efektów? Po co godzinami siedzieć malując słoneczniki w wazonie, no po co?

I wyłącz wreszcie ten komputer, tylko siedzisz i  marnujesz czas!

W tym momencie można przecież zarobić sporo pieniędzy w korporacji, zająć się czymś pożytecznym, posprzątać, zaplanować innym życie, ponarzekać, że miłość to bzdura (istnieje w filmach i tanich lekturach), obgadać sąsiadkę i… być całe życie nieszczęśliwym przy okazji.

Ludzie bez zainteresowań są nudni. Nie potrafią rozmawiać na żaden sensowny temat. Nie rozumieją, że można cieszyć się z tak „mało ważnych” rzeczy. Wszystko musi być „po coś”, przecież samą pasją rodziny nie utrzymasz. (no niby nie, ale z odpowiednią dozą zafascynowania światem, będzie to przynajmniej szczęśliwa rodzina). I w dodatku czym się pochwalisz przed znajomymi – że syn ci wyhaftował bitwę pod Racławicami na urodziny? Dopiero, jak bliscy zobaczą coś namacalnego – nagrodę, dostrzegą sukces, to wtedy są w stanie wspierać, cieszyć się. Ba, nawet bezczelnie powiedzą wtedy, że zawsze w ciebie wierzyli!

Ja tam staram się unikać ludzi bez pasji. I kiedy kolejny raz słyszę „po co ci to”, odwracam się i wychodzę. Nauczyłam się tego po tym, jak wiele moich zainteresowań uległo zniszczeniu przez głupie gderanie i niezrozumienie. Nie rysuję już, choć miałam ku temu predyspozycje, a moje prace były nawet na wystawie. Tak pewnie byłoby z innymi rzeczami, gdyby nie pewne osoby, które są przy mnie. Teraz wiem, jak to jest robić coś z przyjemnością i pełnym zaangażowaniem, nie oczekując niczego poza własną satysfakcją. To przykre, że ktoś może nie rozumieć zaangażowania w coś tak wspaniałego, jak zainteresowania, które poniekąd przecież kształtują charakter. Więc są użyteczne. O ile, oczywiście, kogoś obchodzi niewidoczny gołym okiem i niepoliczalny rozwój duchowy…

.

„Trzymaj się z dala od ludzi, którzy próbują pomniejszać twoje ambicje. Mali ludzie zawsze tak robią, a naprawdę wielcy sprawiają, że czujesz, że i ty możesz być wielki.”

– Mark Twain

.