Kwadrans na lekturę (2)

Dzisiaj przedstawię Wam twórczość dziennikarki, autorki kilku ciekawych książek, Katarzyny Bondy.

Zacznę od książki, którą przeczytałam jako ostatnią.

„TYLKO MARTWI NIE KŁAMIĄ” (2010)

Świetna powieść kryminalna, której głównym bohaterem jest profiler** Hubert Meyer. Akcja rozgrywa się głównie w Katowicach, w jednej z zabytkowych kamienic przy ul. Stawowej. Opisy znanych mi miejsc w Katowicach sprawiły, że czułam się, jakbym pomimo setek kilometrów chodziła po moim mieście…

Autorka nie pozwala nam się nudzić, w każdym rozdziale tej obszernej książki znajdziemy szereg wydarzeń, które zbliżają nas do odkrycia prawdy. A prawda ta, jak wiadomo, wcale nie jest łatwa do odkrycia. Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom powieści kryminalnych, a także tym, którzy poszukują ciekawego pomysłu na oderwanie się od codzienności.

**profiler = człowiek, który na podstawie śladów pozostawionych na miejscu zbrodni tworzy profil sprawcy, czyli określa jakimi cechami on się wyróżnia, czy był sam w chwili popełnienia przestępstwa, w jakim przedziale wiekowym się znajduje, z jakiego środowiska pochodzi  itp.

.

„ZBRODNIA NIEDOSKONAŁA” (2009)

To książka napisana we współpracy z genialnym polskim profilerem, psychologiem policyjnym, nadkomisarzem Bogdanem Lachem. Z pewnością bez jego ogromnej wiedzy i zaangażowania ta książka by nie powstała. Razem ze współautorką odkrywa przed czytelnikami tajniki profilowania.

To lektura obowiązkowa dla zainteresowanych kryminalistyką czy psychologią. Można ją czytać jak dobrą powieść kryminalną, bo opiera się na prawdziwych zdarzeniach minionych lat, na historiach prawdziwych ludzi, które to historie stanowią tło do rozważań i wysnuwania wniosków na temat tworzenia profilu sprawcy. Dowiadujemy się, jaki wpływ na śledztwo ma ułożenie ciała w takiej a nie innej pozycji, o czym świadczą pozostawione na miejscu ślady i jak interpretuje się konkretne zdarzenia. A nawet sami będziemy mieli okazję stworzyć profil na podstawie treści przedstawionych w zagadce i następnie go zweryfikować.

Na „Zbrodnię niedoskonałą” natknęłam się przypadkiem, kupiłam z ciekawości, a później zamawiałam w księgarniach dodatkowo dla innych. Jak dotąd wszyscy chwalą :)

.

„POLSKIE MORDERCZYNIE” (2008)

To dla tych, którzy chcieliby się dowiedzieć, jakie są kobiety skazane za zabójstwo – na konkretnych przykładach, z nazwiskami i zdjęciami. Będziemy mogli zapoznać się z ich życiem codziennym przed dokonaniem zbrodni, jakie były, co lubiły – to wszystko tworzy bardzo ludzki obraz tych kobiet. Część z nich miała dom, rodzinę. Co więc popchnęło je do tak strasznego czynu? Ta książka jest w pewnym sensie odpowiedzią na to pytanie. Z jednej strony pozwala skazanym opowiedzieć swoją historię tak, jak one to widzą i czują, a z drugiej weryfikuje to wszystko z aktami spraw i wyrokami.

Jedno jest pewne – nic nie dzieje się bez przyczyny. Nawet, jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, to każde wydarzenie na nas wpływa i czasami kumulacja negatywnych emocji może mieć fatalne skutki.

.

Mam jeszcze w planach sięgnąć po „Sprawę Niny Frank” tej samej autorki. Mam nadzieję, że uda mi się to jeszcze przed sesją :)

Szczegółowe informacje na temat powyższych książek na:

https://www.katarzynabonda.com/

https://www.zbrodnianiedoskonala.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.