Może warto coś obejrzeć? (1)

Mam jeszcze ferie „świąteczne”, dlatego się nie odzywałam. Wbrew pozorom nie jest to dla mnie czas leżenia do góry brzuchem, tylko nauki i użerania się z biurokracją. Ale każdy potrzebuje odpoczynku. Dlatego przy okazji weekendu, chciałabym Wam zaproponować coś ciekawego do obejrzenia licząc, że i Wam się spodoba… Pierwsza część dziś, kolejne wkrótce.

 

AUTOR WIDMO (2010), R. Polański

.
Tytułowy „ghostwriter”, czyli „autor widmo” to człowiek, który pisze na zlecenie czyjąś biografię. To osoba, która wie o bohaterze swojej książki znacznie więcej, niż wiedzą inni. A jeśli nie wie, odkrywa… Niektórych rzeczy z pewnością wolałby nie widzieć i pewnych ludzi nie poznać. Tylko czasami jest już za późno…

Generalnie w filmie chodzi o to, że ów „ghostwriter” (Ewan McGregor) przyjmuje zlecenie, by dokończyć tworzenie biografii byłego brytyjskiego premiera, Adama Langa (Pierce Brosnan). Poprzednik pisarza zginął w dziwnych okolicznościach, a przybycie nowego do posiadłości Langa oraz jego ciekawość sprawi, że posypie się cała lawina dziwnych zdarzeń. Tyle na zachętę, nie będę zdradzać szczegółów, a typowe powtarzające się opisy można przeczytać w Internecie.

Spodziewałam się, że film ten będzie kolejnym nudnym amerykańsko-podobnym produktem, który podziała jak tabletka nasenna. Czasami spotyka się sytuacje, gdy znani reżyserzy korzystają ze swojej marki, by wcisnąć ludziom zwykłą klapę. Zdecydowałam się go obejrzeć właśnie ze względu na ciekawość, co też nasz wielki reżyser wymyślił. Jednak film zaskoczył mnie oryginalną, tajemniczą atmosferą, niespodziewanymi zwrotami akcji, niesamowitym zakończeniem. Byłam do samego końca ciekawa co się wydarzy. Mimo, że widzimy, że w danym momencie nic się nie dzieje, wyczuwamy napięcie, które nie pozwala nam przerwać oglądania. Fabuła, wbrew pozorom, nie jest tak przewidywalna, jak moglibyśmy sądzić początkowo. Jednak szczegółów nie zdradzę, obejrzyjcie sami!

Tytuł oryginalny: The Ghost Writer;
Tytuł polski: Autor Widmo;
Reżyseria: Roman Polański;
Scenariusz: Robert Harris i Roman Polański na podstawie powieści Harrisa „Ghostwriter”;
Muzyka: Alexandre Desplat; zdjęcia: Paweł Edelman;
Czas trwania: 128 min.;
Gatunek: Dramat/Thriller;
Produkcja: 2010; Francja, Niemcy, USA, Wielka Brytania;
Premiera – na świecie: 11.02.2010, w Polsce: 19.02.2010;
Obsada: Pierce Brosnan, Ewan McGregor, Olivia Williams, James Belushi i wielu innych…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.