Wielcy

Nie wiem, czy duże jest lepsze od małego, bo w tej kwestii trwa spór w doktrynie, ale śmiem twierdzić, że wielkie jest ponad wszystko…

Pamiętam pewne wydarzenie z lata 2010 roku – znajdowałam się wtedy jeszcze u początków swej zawodowej przygody. O ile byłam pewna, że mój kierunek studiów był dobrym wyborem, tak nie bardzo potrafiłam sobie siebie wyobrazić za kilka lat, jako praktyka w wybranej przeze mnie dziedzinie. Bo mówili, że konieczne są znajomości, układy, że trzeba się rozpychać łokciami, że samemu się nic nie osiągnie. A ja tak nie lubiłam i nie chciałam.

Ale właśnie wtedy pojawił się w moim życiu prawdziwy człowiek sukcesu, który powiedział wprost: nie słuchaj ich, bo ja jestem najlepszym dowodem na to, że jeśli naprawdę czegoś chcesz i dołożysz starań, to to osiągniesz. Później usłyszałam od niego jeszcze kilka dobrych rad, które pamiętam do dziś i w jakiś sposób pomagają mi w życiu zawodowym, pozwoliły wykształcić pewne nawyki i postawy, z których jestem dumna.

Uwierzyłam mu i uwierzyłam sobie.

I dlatego znalazłam się w miejscu, w którym jestem teraz… parę lat temu podjęłam współpracę z człowiekiem odznaczającym się wysoką klasą, ogromną wiedzą w swojej dziedzinie, którego błyski fleszy nie oślepiły na tyle, by traktować ludzi z góry i w jakikolwiek sposób pokazywać im swoją wyższość. Po prostu „równy gość”, choć znający swoją wartość. Od niego przejęłam wiele wzorców, które teraz stosuję w sytuacjach zawodowych. No i nadal pozostaję pod wrażeniem jego zachowania w niejednokrotnie trudnych okolicznościach.

Znam też od wielu lat pewnego człowieka, który spędził na wysokich stanowiskach całe swoje dorosłe życie. I nadal gdzieś tam rządzi czymś w swoim biznesowym świecie. Pokazał mi, że mimo iż może sobie finansowo pozwolić na każdą zachciankę, ma jednocześnie na tyle klasy, by zamienić słowo z każdym, nawet pijaczkiem spod sklepu. Swoim życiem udowadnia, że każdy ma coś sensownego do powiedzenia, trzeba tylko nauczyć się słuchać i nikogo nie lekceważyć.

To tylko garstka, przykład. Poznałam dotąd w życiu naprawdę wielu wspaniałych i inspirujących ludzi. Wszyscy odnieśli sukces w tym, co robią. A każda kolejna taka osoba tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że warto się obracać w tym gronie.

I że trzeba się starać jakby wszystko w naszym życiu zależało tylko od nas – a naprawdę wiele zależy. Kluczowe jest tu także i nasze nastawienie do świata.

„Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie, że sami możemy się stać wielcy”. Szukajcie zatem takich ludzi i wzorujcie się na nich, a dadzą wam ogromną lekcję życia w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Lekcję, o której nigdy nie zapomnicie, którą przekażecie potomnym, a która będzie znacznie bardziej wartościowa niż uczenie się na cudzych błędach. Bo na sukcesach łatwiej. Puste gadki motywacyjne i podręczniki 'jak żyć’ w tym zestawieniu wypadają po prostu słabo. Poza tym „słowa uczą a przykłady pociągają”. Doświadczyć czegoś to nie to samo, co przeczytać o tym. A potem sami bądźcie takimi ludźmi, którzy „płonąc zapalają innych”. Bądźcie inspiracją – wielkim ludziom taka postawa daje sporo satysfakcji. Bądźcie wielcy w swych małych światach.

.

„Prawdziwie wielcy ludzie wywołują w nas poczucie, że sami możemy stać się wielcy”

/M. Twain/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.