Zobaczyć ciszę

Moja bezmyślna wędrówka od strony do strony w Internecie dzisiejszego wieczoru zatrzymała się na zobaczyc-cisze.pl

[edit 2019: Podana wyżej strona nie istnieje. Od 2010 roku, kiedy powstał ten tekst, wiele się zmieniło, technika tworzenia obrazu również, ale nadal warto zobaczyć – filmy są dostępne na Youtube]

Jako że z językiem migowym miałam już do czynienia, czasem przeglądam tego typu strony. W liceum zdałam egzamin drugiego stopnia i jakoś wszystko się zatrzymało, przyszły studia. Nie mam czasu na hiszpański czy niemiecki i nie mam czasu na migowy. Niestety. Z ciekawości załadowałam do obejrzenia piąty (jak dotąd ostatni) odcinek. Potem zaczęłam oglądać od początku…

„Zobaczyć ciszę” to serial o głuchych i dla głuchych. Ale stworzony jest w taki sposób, że jest atrakcyjny również dla słyszących, dialogi migane są tłumaczone.

Co mnie ujęło w tym serialu? Jest realny, pokazuje świat wokół nas, świat ludzi z marzeniami, którzy nie poddają się pomimo trudności. Nie jest sztucznie ulepszany dla potrzeb przeciętnego widza jak obecne seriale… Może dlatego są problemy z emisją nakręconych odcinków w telewizji publicznej. I póki co, wnioskując z komentarzy, kolejne odcinki stoją pod znakiem zapytania. Z tego, co udało mi się dowiedzieć, emisja nastąpi w telewizji kablowej, do której nie każdy ma dostęp oraz w usłudze VOD.

Podobno o „Zobaczyć ciszę” była mowa w Teleexpressie, Wiadomościach i gdzieś w TVN-ie. Nie wiem, nie widziałam. Za to gazety czytam często i też się nie natknęłam na wzmiankę o takim serialu. Może to moje niedopatrzenie, może wy już dokładnie wiecie, o czym piszę. Tym lepiej!

Na podanej stronie, oprócz zdjęć z planu i przeróżnych informacji o produkcji, można znaleźć także takie spostrzeżenie:

„Społeczność ludzi niedosłyszących  odnosi się z zainteresowaniem do propozycji serialu adresowanego właśnie do nich. Każdego dnia narażeni są na niedogodności związane z ich głuchotą – od trudności ze znalezieniem pracy, do jawnej nietolerancji włącznie.

Powinniśmy o tym mówić, szczególnie  głośno do tych, którym natura dała normalną zdolność słyszenia, a którzy wydaja się być głusi.”

Mimo że odcinki są krótkie, serial niesie misję. Obejrzenie nie zajmie wam wiele czasu a może jakieś ciekawe refleksje się pojawią :)