Motocyklove egzaminowanie

biker-384921_1920Gdy zdawałam kiedyś egzamin na kategorię B, a było to X lat temu, obowiązywały całkiem inne zasady niż teraz. A dziś, gdy egzamin teoretyczny na kategorię A w najnowszym wydaniu szczęśliwie mam już za sobą, opowiem wam o kilku rzeczach, które zwróciły moją uwagę.

Po pierwsze – formalności

Trzeba najpierw zrobić sobie Profil Kandydata na Kierowcę – w urzędowych wydziałach komunikacji na wniosek otrzymuje się numer i kod kreskowy przypisany do konkretnej osoby. Z tym numerem idzie się do ośrodka szkolenia kierowców, aby się zapisać na kurs. Można też zrobić inaczej – z tym numerem pójść zapisać się na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, zdać go, a następnie udać się do wybranego OSK już tylko na zajęcia praktyczne, czyli jazdy. Ja, jeżdżąc już od paru lat po naszych wspaniałych drogach, wybrałam tę drugą opcję. Przynajmniej teoretycznie ;)

Po drugie – pytania egzaminacyjne

Otrzymałam dostęp do portalu, który gromadzi pytania egzaminacyjne. Podobno dokładnie takie, jakie później zobaczycie na monitorach w WORD. Miałam również pytania na płycie. I tu się zaczyna cała zabawa, bo pytania są beznadziejnie i nie zawsze precyzyjnie skonstruowane, brakuje w nich wyrazów albo niektóre słowa są dziwnie odmienione (z jednym z takich pytań spotkałam się na egzaminie i gdybym go wcześniej nie „przerobiła”, zapewne zastanawiałabym się, co autor miał na myśli).

ALE TO JEST MISTRZOSTWO:

sprawny konstrukcyjnie pytanie

Oczywiście odpowiedź A jest poprawna, gdyby ktoś miał wątpliwości.

Banalnych pytań jednak nigdy za wiele:

hamulec pytanie

Albo takie. Myślę, że jest to zdecydowanie niezbędne do prawidłowego poruszania się:

pytanie

Linijką będę sobie mierzyć odległość.

Pytanie na umiejętność czytania ze zrozumieniem:

znaki pytanie

Założę się, że wielu, chcąc wybrać rysunek trzeci, kliknęłoby automatycznie w trzecią odpowiedź. A trzeba myśleć, co się robi.

Można się też natknąć na pytania z serii żartobliwych:

ruchy oczami pytanie

Ruchy oczami jako nowa kategoria czynności wykonywanych na drodze. Albo nowy rodzaj ćwiczeń: „ruszaj oczami przez minutę; potem w drugą stronę”

Albo takie:

koordynacja ruchowa

…albo obieca, że nie spadnie.

Mam takich „kwiatków” jeszcze kilka, ale to nie miejsce na prezentację całego zbioru pytań.

Po trzecie – przebieg egzaminu

Zapisujemy się na egzamin albo osobiście w siedzibie WORD, przedkładając dowód uiszczenia opłaty lub dokonując jej na miejscu, albo też elektronicznie – wtedy opłata jest dokonywana przed odpowiedni portal. Potem stawiamy się w wyznaczonym miejscu i czasie.

Gdy przyszła moja wiekopomna chwila, nie więcej jak pięć osób weszło na salę ze stanowiskami komputerowymi za panem egzaminatorem. Pan nie odezwał się słowem, tylko zasiadł do swojego komputera. Zapytałam więc, czy mamy sobie sami wybrać sprzęt, to powiedział, że nie, najpierw do niego z dokumentami. Wydaje mi się, że od tego komunikatu powinno się zacząć zapraszanie ludzi do sali egzaminacyjnej. Gdy już wszyscy usiedli, pan powiedział, że można zaczynać. Nie objaśnił niczego, sami dopytywaliśmy czy mamy używać myszki, czy specjalnego pulpitu z przyciskami. Sam z siebie nie powiedział też, że na początku będą pytania próbne, co przecież od 10 lat mogło się już dawno zmienić i nie musiałam tego wiedzieć, a nadto ktoś z nas mógł przecież przystępować do egzaminu bez wcześniejszych doświadczeń w tego typu ‚przyjemnościach’. Po zakończeniu odpowiadania na pytania wyświetlał się wynik, po czym poszczególne osoby kończąc wstawały i wychodziły. A przed wyjściem dopytywały, czy to wszystko, a może trzeba jeszcze coś podpisać. Ale nie. Odchodzimy od stanowiska i wychodzimy z sali. Tak po prostu. Jakieś to takie wszystko bez wyrazu, bez organizacji, a w efekcie bez szacunku do zdających. Ciekawe, czy każdy egzamin tam tak teraz wygląda. Bo parę lat temu jeszcze jakaś kultura była.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.