„Czerwona księżniczka” i „Więzień nieba”

Chciałabym pokrótce przybliżyć wam dwie ciekawe książki.

Pierwsza z nich – „CZERWONA KSIĘŻNICZKA” (autorzy: Dariusz Kortko i Judyta Watoła) to biografia. Opowiada o życiu prof. Ariadny Gierek-Łapińskiej – synowej I Sekretarza PZPR, Edwarda Gierka. Dla mnie była to o tyle atrakcyjna pozycja, że oprócz przybliżenia okresu, w którym nie było mi jeszcze dane żyć, mogłam sobie to łatwiej wszystko wyobrazić, bo w większości rzecz dzieje się w moich kochanych Katowicach.

Autorzy, zebrawszy materiały z wielu różnorodnych źródeł, pokazują historię życia silnej, zdeterminowanej kobiety, przeplatając ją zgrabnie faktami medycznymi, co w efekcie oddaje bardzo oryginalny klimat.

Nie ukrywam, że po książkę sięgnęłam z dwóch powodów – ciekawości i sentymentu do Katowic. Jako że jestem związana ze środowiskiem medycznym i nazwisko bohaterki nie było mi obce, chciałam rozwiać pewne wątpliwości, które narastały wraz z kolejnymi doniesieniami prasowymi. Czy tak się stało – nie zdradzę…

Cytat z książki:

„Przypominam naszą rozmowę sprzed kilku lat. Zapytałem ją wtedy, co jest w życiu najważniejsze. Odpowiedziała bez wahania: pieniądze, odpowiednie towarzystwo i znajomość języków. Dzięki tym trzem rzeczom człowiek może zdobyć wysoką pozycję i nie musi się bać, że wszystko nagle straci.

– Tego się pani boi? – zapytałem.

– Zapomnienia, samotności, a najbardziej biedy.

Zmroziła mnie wtedy ta odpowiedź, więc teraz pytam znów: Co jest w życiu najważniejsze?

– Miłość – odpowiada.”

.

Druga książka to „WIĘZIEŃ NIEBA” (autor: Carlos Ruiz Zafón). Książka, choć wizualnie niekoniecznie pasuje do „Gry Anioła” i „Cienia wiatru” (inny kolor okładki), stanowi kolejną część tej serii. Klimat iście „zafonowski” – kto zna, ten wie. Czyta się bardzo szybko, sprawnie. Niby nic szczególnego się nie dzieje, a jednak ciekawiło mnie, co się dalej wydarzy i kim okaże się tajemniczy gość śledzony przez głównego bohatera.

Polecam jako wakacyjną rozrywkę, by odbyć wraz z autorem jak zawsze oryginalną i pełną magii podróż w nieznane.

Cytaty z książki:

1. ” – A wie pan co? Czasem sobie myślę, że Darwin jednak się mylił i w rzeczywistości człowiek pochodzi od owadów, bo w ośmiu przypadkach na dziesięć człekokształtne to zwykłe mendy gotowe na wszystko za byle gówno.”

2. „(…) w gruncie rzeczy nigdy nie byliśmy tacy, jakich siebie pamiętamy, (…) wspominamy tylko to, co nigdy się nie wydarzyło.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.